Your business. Analysed.

World-class factory performance analysis with loss visualisation.

One solution, to analyse resource effectiveness.

Visualise loss. Increase efficiency.

Gain intelligent insight and visibility of lost time to increase your efficiency, productivity and profitability.

LYNQ provides out of the box factory performance and loss analytics to allow your organisation to drive to world class standards for overall labour effectiveness (OLE), overall equipment effectiveness (OEE) and total effective equipment performance (TEEP).

Deliver to your customers faster and in the most cost-effective way, by creating production plans that factor in constraints around machines, tooling, personnel and inventory to make smarter use of your materials and resources.

Planla.

Uluslararası standart IEC62264 etrafında oluşturulan LYNQ’nun öncü üretim operasyonları yönetimi çözümü, verimliliği, üretkenliği ve karlılığı artırmak için fabrikaları planlayabilir, izleyebilir, otomatikleştirebilir, analiz edebilir ve optimize edebilir.
LYNQ’nun güçlü, Gelişmiş Planlama ve Çizelgeleme (APS) istemcisini kullanarak makinelerden, aletlerden, personelden ve envanterden kaynaklanan kısıtlamaları göz önünde bulundurarak aksama süresini en aza indirin ve malzemelerinizi ve kaynaklarınızı daha akıllıca kullanın.
Her yerden herhangi bir cihazda görüntülenebilen programları atölyede yayınlayın. Bir bakışta iş ve operasyonel ilerlemeyi gerçek zamanlı olarak görün.
Yükünüzü anlamak ve sipariş karşılamayı en üst düzeye çıkarmak için basit panoları kullanın.
Verimliliği ve plana bağlılığı artırmak için işgücünüze etkileşimli iş listeleri sağlayın.

Izlemek.

Atölyeden verileri çalışanlarınızdan ve makinelerinizden kolay ve doğru bir şekilde toplayın. OLE ve OEE analizi için bir düğmeye tıklayarak kullanılabilirliği, performansı ve kaliteyi izleyin.
Verimliliklerini en üst düzeye çıkarmak için iş gücünüzü etkin bir şekilde yönetmek için çalışan durumu ekranlarını kullanın.
Çalışanlarınızın nasıl performans gösterdiğini gerçek zamanlı olarak görün ve sorunları sorun haline gelmeden çözün.
İlerlemenin görünürlüğünü sağlamak için iş durumu raporlarını kullanın.

Otomatikleştir.

140’tan fazla endüstriyel cihazdan otomatik olarak veri toplayın ve üretkenliklerini en üst düzeye çıkarmak için iş gücünüzü etkin bir şekilde yönetmek için ekipman durum ekranlarını kullanın.
Bir bakışta işletim, üretkenlik ve arıza süresinin görünürlüğü ile kaynakların nasıl kullanıldığını görün.
Ekipmanınızın nasıl performans gösterdiğini gerçek zamanlı olarak görün ve sorunları sorun haline gelmeden çözün.
İlerlemenin görünürlüğünü sağlamak için iş durumu raporlarını kullanın.

Analiz et.

Fabrika genelindeki tüm kayıplarınızın tam görünürlüğünü elde etmek için kayıp yönetimi panosunu açın ve karşı önlemleri uygulamak için temel nedene ulaşmak için güçlü incelemeler kullanın.
Her bir çalışanınız ve ekipmanınız için kayıplar fabrika düzeyinde toplanır.
Performansınızı birinci sınıf standartlara taşımak için güçlü yönetim raporlarını kullanın.

Optimize et.

Yönetim uyarıları, işbirliğine dayalı mesajlaşma ve çevrimiçi belgelerle sürekli iyileştirme sağlayın.

World-class analytics with loss visualisation

Dashboard realisation of loss Every loss identified, classified (Six Big Loss) and quantified Visually see areas for improvement Equipment analytics (OEE and TEEP) Measurement of Loading, Availability, Performance and Quality Detailed analysis of employee performance Detailed analysis of equipment performance Output and quality analysis for products (by employee or equipment) Trend analysis, historical comparisons, planned vs actual Quality analytics, insight into quality issues and affected output

World-class analysis

 • Optimised

  30% Improved service performance

 • Minimised

  55% Reduction of labour costs

 • Maximised

  30% Increased outputs

Manufacturing.
Understood.

Continuous improvement

Make more informed continuous improvement efforts by being equipped with the information you need, in a visual and easy to understand format. Every loss is identified, classified (Six Big Loss) and quantified to allow for countermeasures to be applied.

Drill into the detail

High-level analysis of equipment, employees and products as well as the ability to drill into each individual machine, person and order. Pinpoint why issues are occurring, planned vs actual outputs, quality trends and discover the reasons why. Further analysis by date and/ or division.

Loading

Detailed analysis of the loading position of your resources with comparisons to last month and/or quarter to understand trends. Use this to compare your planned uptime with all the time available (calendar time) to gain insight of asset utilisation to support capital expenditure and other management decisions.

Availability

Detailed analysis of the availability of your employees or equipment with comparisons to last month and/or quarter to understand trends. Use this to gain insight of your actual uptime compared with your planned uptime and see where unplanned downtime occurs in relation to equipment breakdowns, tooling failures, operator shortages and more.

Job Shop

Job Shop

Custom product/ one off

Design > Calculate > Quote > Source > Make > Deliver

 • Capable to Promise – ability to determine the delivery date of potential orders by overlaying them on the existing plan
 • Accurate job costs – ability to collect data easily and accurately to determine accurate job status and costs for margin and/or profit analysis
 • Employee utilisation – ability to analyse and make best use of high cost, skilled employees (OLE)
Aerospace
Batch Production

Batch Production

Moderate product mix/ moderate volume

Plan > Source > Make > Deliver

 • Scheduling – effective batch scheduling and changeover optimisation to minimise planned downtime for increased productivity and faster deliver
 • Margin analysis – planned vs actual variance analysis to identify and eliminate production loss for improved cycle times and product margins
 • Resource utilisation – ability to analyse and improve returns and output from investments in equipment and employees (OLE & OEE)
Electronics
Production Line

Production Line

High product volumes/ low mix

Plan > Source > Automate > Deliver

 • Line monitoring – real time analysis with automated data collection and management alerts to increase efficiency and productivity
 • Six Big Loss – analysis and instant notification of breakdowns, adjustments, minor stops, slow running and startup and production rejects
 • Equipment utilisation – ability to analyse and make the best use of high investments in machinery and infrastructure (OEE & TEEP)
Industrial Equipment

“Transparency was one of the essential requirements we identified as we started looking for solutions, what brought us to LYNQ was the opportunity to get that visibility, to know what is being produced on every single piece of equipment at any given point in time.”

Brendan Mesanovic, Strategic Planning Director, Worldwide Protective Products Read full story

Unleash your potential.
One solution for effective
resource management.

"*" indicates required fields

Name*
Consent*