Your business. Optimised.

Paperless shop floor with downtime alerts and collaborative messaging.

One solution, to digitalise your factory.

Eliminate manual input. Maximise output.

LYNQ provides measurement and analysis metrics to target loss, supporting the principles of Lean Six Sigma (define, measure, analyse, improve and control) and your continuous improvement initiatives.

Optimise your workflows by seamlessly connecting planning and production activities.

Alerts and messaging helps to bring your production environment under control, while an ability to provide documents online helps you avoid inefficient and costly paperwork trails.

Planla.

Uluslararası standart IEC62264 etrafında oluşturulan LYNQ’nun öncü üretim operasyonları yönetimi çözümü, verimliliği, üretkenliği ve karlılığı artırmak için fabrikaları planlayabilir, izleyebilir, otomatikleştirebilir, analiz edebilir ve optimize edebilir.
LYNQ’nun güçlü, Gelişmiş Planlama ve Çizelgeleme (APS) istemcisini kullanarak makinelerden, aletlerden, personelden ve envanterden kaynaklanan kısıtlamaları göz önünde bulundurarak aksama süresini en aza indirin ve malzemelerinizi ve kaynaklarınızı daha akıllıca kullanın.
Her yerden herhangi bir cihazda görüntülenebilen programları atölyede yayınlayın. Bir bakışta iş ve operasyonel ilerlemeyi gerçek zamanlı olarak görün.
Yükünüzü anlamak ve sipariş karşılamayı en üst düzeye çıkarmak için basit panoları kullanın.
Verimliliği ve plana bağlılığı artırmak için işgücünüze etkileşimli iş listeleri sağlayın.

Izlemek.

Atölyeden verileri çalışanlarınızdan ve makinelerinizden kolay ve doğru bir şekilde toplayın. OLE ve OEE analizi için bir düğmeye tıklayarak kullanılabilirliği, performansı ve kaliteyi izleyin.
Verimliliklerini en üst düzeye çıkarmak için iş gücünüzü etkin bir şekilde yönetmek için çalışan durumu ekranlarını kullanın.
Çalışanlarınızın nasıl performans gösterdiğini gerçek zamanlı olarak görün ve sorunları sorun haline gelmeden çözün.
İlerlemenin görünürlüğünü sağlamak için iş durumu raporlarını kullanın.

Otomatikleştir.

140’tan fazla endüstriyel cihazdan otomatik olarak veri toplayın ve üretkenliklerini en üst düzeye çıkarmak için iş gücünüzü etkin bir şekilde yönetmek için ekipman durum ekranlarını kullanın.
Bir bakışta işletim, üretkenlik ve arıza süresinin görünürlüğü ile kaynakların nasıl kullanıldığını görün.
Ekipmanınızın nasıl performans gösterdiğini gerçek zamanlı olarak görün ve sorunları sorun haline gelmeden çözün.
İlerlemenin görünürlüğünü sağlamak için iş durumu raporlarını kullanın.

Analiz et.

Fabrika genelindeki tüm kayıplarınızın tam görünürlüğünü elde etmek için kayıp yönetimi panosunu açın ve karşı önlemleri uygulamak için temel nedene ulaşmak için güçlü incelemeler kullanın.
Her bir çalışanınız ve ekipmanınız için kayıplar fabrika düzeyinde toplanır.
Performansınızı birinci sınıf standartlara taşımak için güçlü yönetim raporlarını kullanın.

Optimize et.

Yönetim uyarıları, işbirliğine dayalı mesajlaşma ve çevrimiçi belgelerle sürekli iyileştirme sağlayın.

Digitalising manufacturing

Downtime alerts Instant messaging Performance management alerts Connecting top floor to the shop floor Create issue workflows Paperless shop Attach files to jobs, operations and resources Add hyperlinks to videos and/or other systems Create customer online forms for quality control or checks Accessible via any mobile devices

World-class analysis

 • Reduced

  55% Reduction of labour costs

 • Optimised

  30% Increased output

 • Minimised

  45% Reduction of defects and errors

Manufacturing.
Understood.

Alerts

Always be informed of machine and employee performance with real-time alerts that can be sent to your phone, tablet or computer. Improve efficiencies and prevent issues from becoming problems by being ahead of the curve, rather than constant firefighting.

Instant messaging

Send and receive messages to and from the shop floor. Check-in with how a job is progressing or make your team aware of a last minute production schedule change, all without leaving your desk.

Paperless shop

Manage and maintain static attachments or online forms related to jobs, operations, employees and equipment. Add hyperlinks to videos, such as training or FAQ’s, and/ or document management systems where audit trail or document versioning control is required.

Anytime, anywhere

Access mission critical information whenever and wherever you need it via tablet and/ or mobile devices. Always be informed of production progress and your latest stats (OEE/ OLE). Create issue workflows so production issues can be viewed, assigned and/ or resolved all at the touch of a button.

Job Shop

Job Shop

Custom product/ one off

Design > Calculate > Quote > Source > Make > Deliver

 • Capable to Promise – ability to determine the delivery date of potential orders by overlaying them on the existing plan
 • Accurate job costs – ability to collect data easily and accurately to determine accurate job status and costs for margin and/or profit analysis
 • Employee utilisation – ability to analyse and make best use of high cost, skilled employees (OLE)
Aerospace
Batch Production

Batch Production

Moderate product mix/ moderate volume

Plan > Source > Make > Deliver

 • Scheduling – effective batch scheduling and changeover optimisation to minimise planned downtime for increased productivity and faster deliver
 • Margin analysis – planned vs actual variance analysis to identify and eliminate production loss for improved cycle times and product margins
 • Resource utilisation – ability to analyse and improve returns and output from investments in equipment and employees (OLE & OEE)
Electronics
Production Line

Production Line

High product volumes/ low mix

Plan > Source > Automate > Deliver

 • Line monitoring – real time analysis with automated data collection and management alerts to increase efficiency and productivity
 • Six Big Loss – analysis and instant notification of breakdowns, adjustments, minor stops, slow running and startup and production rejects
 • Equipment utilisation – ability to analyse and make best use of high investments in machinery and infrastructure (OEE & TEEP)
Industrial Equipment

 

“LYNQ MES has greatly improved our manufacturing operations. We can see any problems instantly and take remedial action immediately. It means that we are better able to send quality products to our customers, first time, every time and on time.”

Selim Arslan, GRL Vice General Manager Read full story

Unleash your potential.
One solution for effective
resource management.

"*" indicates required fields

Name*
Consent*