Your business. Planned.

Visual planning board, online production plans, drag and drop jobs, custom constraints, what-if scenarios and planned vs actuals.

One planning solution, designed for manufacturers.

Maximise output. Minimise downtime.

Planning and scheduling is a major challenge for many manufacturers. The variables within processes can make or break a company, and unsatisfactory production planning leads to high operating costs and customer delivery problems.

With LYNQ’s comprehensive, advanced, finite capacity based, planning and scheduling (APS), you can quickly and accurately schedule while minimising downtime.

Deliver to your customers faster and in the most cost-effective way, by creating production plans that factor in constraints around machines, tooling, personnel and inventory to make smarter use of your materials and resources.

Planla.

Uluslararası standart IEC62264 etrafında oluşturulan LYNQ’nun öncü üretim operasyonları yönetimi çözümü, verimliliği, üretkenliği ve karlılığı artırmak için fabrikaları planlayabilir, izleyebilir, otomatikleştirebilir, analiz edebilir ve optimize edebilir.
LYNQ’nun güçlü, Gelişmiş Planlama ve Çizelgeleme (APS) istemcisini kullanarak makinelerden, aletlerden, personelden ve envanterden kaynaklanan kısıtlamaları göz önünde bulundurarak aksama süresini en aza indirin ve malzemelerinizi ve kaynaklarınızı daha akıllıca kullanın.
Her yerden herhangi bir cihazda görüntülenebilen programları atölyede yayınlayın. Bir bakışta iş ve operasyonel ilerlemeyi gerçek zamanlı olarak görün.
Yükünüzü anlamak ve sipariş karşılamayı en üst düzeye çıkarmak için basit panoları kullanın.
Verimliliği ve plana bağlılığı artırmak için işgücünüze etkileşimli iş listeleri sağlayın.

Izlemek.

Atölyeden verileri çalışanlarınızdan ve makinelerinizden kolay ve doğru bir şekilde toplayın. OLE ve OEE analizi için bir düğmeye tıklayarak kullanılabilirliği, performansı ve kaliteyi izleyin.
Verimliliklerini en üst düzeye çıkarmak için iş gücünüzü etkin bir şekilde yönetmek için çalışan durumu ekranlarını kullanın.
Çalışanlarınızın nasıl performans gösterdiğini gerçek zamanlı olarak görün ve sorunları sorun haline gelmeden çözün.
İlerlemenin görünürlüğünü sağlamak için iş durumu raporlarını kullanın.

Otomatikleştir.

140’tan fazla endüstriyel cihazdan otomatik olarak veri toplayın ve üretkenliklerini en üst düzeye çıkarmak için iş gücünüzü etkin bir şekilde yönetmek için ekipman durum ekranlarını kullanın.
Bir bakışta işletim, üretkenlik ve arıza süresinin görünürlüğü ile kaynakların nasıl kullanıldığını görün.
Ekipmanınızın nasıl performans gösterdiğini gerçek zamanlı olarak görün ve sorunları sorun haline gelmeden çözün.
İlerlemenin görünürlüğünü sağlamak için iş durumu raporlarını kullanın.

Analiz et.

Fabrika genelindeki tüm kayıplarınızın tam görünürlüğünü elde etmek için kayıp yönetimi panosunu açın ve karşı önlemleri uygulamak için temel nedene ulaşmak için güçlü incelemeler kullanın.
Her bir çalışanınız ve ekipmanınız için kayıplar fabrika düzeyinde toplanır.
Performansınızı birinci sınıf standartlara taşımak için güçlü yönetim raporlarını kullanın.

Optimize et.

Yönetim uyarıları, işbirliğine dayalı mesajlaşma ve çevrimiçi belgelerle sürekli iyileştirme sağlayın.

Advanced Planning and Scheduling (APS)

Visual planning board Online production schedule Custom constraints Live progress reporting Loss/ issue reporting Equipment and employee performance Loading detail and expected daily output Material requirements Job lists by resource groups for today or this week Production history

World-class analysis

 • Maximised

  30% Increased output

 • Minimised

  45% Reduction of defects and errors

 • Optimised

  30% Improved service performance

Manufacturing.
Understood.

Shareable, online plan

Work from one centralised production plan that is managed online and shared to shop-floor terminals. Employees access their daily or weekly workload via a user friendly interface on a terminal on the machine. The schedule is controlled and understood, from the shop floor to senior management.

Smart schedule

Drag and drop new orders into your current plan and view how it is going to effect your schedule. Manage “what if” scenarios and gain accurate visibility into your output capacity including custom constraints. Analyse planned vs actuals.

Material requirements

View specific material requirements by individual resources for today or this week. Be alerted to raw material shortages and have visibility into whether planned jobs have sufficient materials to be manufactured. Provide customers with accurate and reliable delivery dates.

Resource status

Review open jobs to check their status. Use progress bars to gain visibility of hours booked, materials issued and overall progress at a glance. Drill to view specific job, employee or equipment statuses, including attached documents and issues recorded.

Job Shop

Job Shop

Custom product/ one off

Design > Calculate > Quote > Source > Make > Deliver

 • Capable to Promise – ability to determine the delivery date of potential orders by overlaying them on the existing plan
 • Accurate job costs – ability to collect data easily and accurately to determine accurate job status and costs for margin and/or profit analysis
 • Employee utilisation – ability to analyse and make the best use of high cost, skilled employees (OLE)
Aerospace
Batch Production

Batch Production

Moderate product mix/ moderate volume

Plan > Source > Make > Deliver

 • Scheduling – effective batch scheduling and changeover optimisation to minimise planned downtime for increased productivity and faster deliver
 • Margin analysis – planned vs actual variance analysis to identify and eliminate production loss for improved cycle times and product margins
 • Resource utilisation – ability to analyse and improve returns and output from investments in equipment and employees (OLE & OEE)
Electronics
Production Line

Production Line

High product volumes/ low mix

Plan > Source > Automate > Deliver

 • Line monitoring – real time analysis with automated data collection and management alerts to increase efficiency and productivity
 • Six Big Loss – analysis and instant notification of breakdowns, adjustments, minor stops, slow running and startup and production rejects
 • Equipment utilisation – ability to analyse and make best use of high investments in machinery and infrastructure (OEE & TEEP)
Industrial Equipment

“Our customers are happier because they are getting things on time. We have increased transparency into what the schedule is. Everything is getting better.”

Andrew Walker, CEO, IKI Manufacturing Read full story

Unleash your potential.
One solution for effective
resource management.

"*" indicates required fields

Name*
Consent*